طراحی و اجرای مرکز همایش

طراحی و اجرای مرکز همایش

ارتباط انسان‌ها با یکدیگر یکی از ملزومات زندگی اجتماعی می‌باشد که یکی از راهکارهای مفید برای برقراری این ارتباطات طراحی و اجرای مرکز همایش در مجتمع‌های بزرگ فرهنگی است. بنابراین  معمار باید دست به کار شود و با طراحی مدرن و رعایت اصول ریز فضاهای مرکز همایش مردمی رغبت افراد را به فعالیت‌های جمعی و ارتباط با یکدیگر افزایش دهد. از این رو در ارگ بند سازه برای طراحی این مرکز بزرگ فرهنگی همراه شما هستیم.

اهمیت طراحی و اجرای مرکز همایش

قدمت آمفی تئاترها به تمدن یونان و روم باستان بر می‌گردد و زمانی کاربرد این محل تا حدودی متفاوت نیز بود که امروزه پیشرفت علم و گذر زمان سبب شده تا روش طراحی سالن همایش هم، برای تطبیق با نیازهای جدید جوامع، دستخوش تغییراتی گردد. آمفی تئاترها که با نام‌های تماشاخانه و سینما هم از آن یاد می‌کنند، به شکلی ساخته می‌شود که گنجایش یک جمعیت زیاد را داشته باشد و تغییر کاربری این امکان باعث شده تا در طراحی یک سالن همایش مدرن علاوه بر عناصر زیبایی‌شناختی به یک سری نکات فنی هم توجه ویژه‌ای شود. مواردی مانند سیستم صوتی، پخش و ضبط تصویر، نحوۀ چیدمان مبلمان سالن، سیستم نورپردازی، دیوارپوش‌ها و… همه این مسائل اهمیت ویژه‌ای در طراحی و اجرای مرکز همایش دارند.

سالن اجتماعات در زمره اماکن فرهنگی هنری به‌ شمار می‌رود که در این محل‌ها هنرمندان و فرهیختگان در برابر تماشاچیان هنر خود را به نمایش گذاشته یا برایشان سخنرانی می‌کنند. در نتیجه باید در طراحی این محیط از مجریان و مهندسان متخصص و باتجربه کمک گرفت تا لطمه‌ای به اجرای همایش وارد نشود.

طراحی و اجرای مرکز همایش

بررسی بخش‌های مختلف طراحی و اجرای مرکز همایش

  • فضای اصلی سالن: مهمترین قسمت سالن و محل اجرا برنامه‌ها، سخنرانی و حضور مدعوین می‌باشد که اندازه، ظرفیت و شکل آن به ساختار بنا، کاربری سالن همایش، مشخصات سن و ملاحضات سمعی بصری بستگی دارد.
  • اتاق کنترل: این بخش برای‌ نصب و استفاده از تجهیزات مدیریت سیستم‌های صوتی، ضبط و پخش تصاویر و نورپردازی استفاده می‌شود. اتاق فرمان عموما در قسمت پشتی سالن‌ها و در ارتفاعی مسلط به سالن قرار دارد.
  • نقش لابی در طراحی و اجرای مرکز همایش: عموما در پشت درهای سالن فضایی برای انتظار حضار پیش از آغاز برنامه در نظر گرفته خواهد شد. این فضا باید گنجایش نفراتی که در سالن همایش حضور خواهند داشت را حداقل به صورت ایستاده داشته باشد. در این فضا بعضا کافی شاپ و فروشگاه هم در نظر گرفته می شود.
  • راهروهای ورودی و خروجی سالن: راهروها وظیفه هدایت حضار حین ورود و خروج را بر عهده دارند. طراحی این فضا باید به گونه ای باشد که نفرات بتوانند بدون ازدحام و به راحتی وارد و خارج شوند. همچین در صورت امکان بهتر می‌باشد که محل ورودی و خروجی جدا و تعدادی متناسب با ظرفیت سالن داشته باشد.
  • فضای استراحت: این قسمت عموما در سالن هایی تعبیه خواهد شد که نفرات بین اجراها یا سخنرانی ها نیازمند استراحت هستند.
  • سرویس‌های بهداشتی: وجود تعداد کافی سرویس بهداشتی در اماکنی که جمعیت زیادی برای مدت طولانی در آن حضور پیدا می‌کنند، ضروری است که این قسمت عموما از فضای انتظار دسترسی خواهند داشت.

مراحل طراحی سالن همایش

طراحی سالن همایش پروسه‌ای پیچیده داشته که نیازمند تجربه زیاد و دانش علمی ، عملی می‌باشد. بین تمامی بخش های متنوع یک سالن همایش، کنسرت، سینما و … که پیش تر به آن اشاره شد، مهمترین بخش فضای اصلی آن است که طراحی فضای اصلی سالن همایش دارای مراحل و ملاحضات خاص می‌باشد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

مشاوره گام نخست در طراحی و اجرای مرکز همایش

اولین گام در طراحی سالن‌های همایش مشاوره با کارفرما می‌باشد که در این گام کاربری، قابلیت ها و امکانات و توقعات مد نظر کارفرما از سالن همایش طی جلسات مشاوره مشخص خواهد شد. عموما این جلسات مشاوره همراه با بازدید از محل ساختمان پروژه به وسیله کارشناسان به منظور مستند سازی وضعیت موجود می‌باشد. در همین مراحل اولیه نیز کارشناسان اقدام به انجام برآورد اولیه در دو مرحله الکتریکال و معماری می نمایند. این برآوردها در قالب طرحی پیشنهادی به کارفرما ارائه شده و طرحی که شامل اطلاعات فنی ، لیست قیمت و تجهیزات و متریال مورد نیاز کار است تایید و اجرا می‌گردد.

طراحی و اجرای مرکز همایش

گام دوم طراحی همایش نقشه، پلان چیدمان و تصاویر سه بعدی

بعد از تایید طرح های اولیه در طراحی و اجرای مرکز همایش نوبت به تهیه نقشه‌ سالن می رسد. در این مرحله نقشه هایی که شامل پلان، مقاطع طولی – عرضی و چیدمان فضا هستند تهیه شده و مورد بررسی قرار می‌گیرند و وظیفه انجام این قسمت از طراحی سالن همایش ، کنفرانس و … بر عهده تیم  معماری می‌باشد.

چیدمان سالن در طراحی و اجرای مرکز همایش

در مورد چیدمان سالن علاوه بر شکل ساختمان بار دیگر کاربری سالن هم تاثیر بسیاری دارد. برای مثال در سالن‌های سینما، کنسرت و اجتماعات چیدمان ردیف صندلی‌ها به صورت جدا شده به وسیله چندین راهرو به منظور سهولت تردد نفرات در میان ردیف ها مطلوب است. در سالن همایش اما می‌توان از چیدمان متحد در وسط یا قاره ای استفاده نمود و همچنین در سالن کنفرانس چندین شکل چینش صندلی و میز کنفرانس مانند دایره ای، نیم دایره( با تمرکز روی هیئات رییسه)، مستطیل در یک یا چندین ردیف امکان پذیر خواهد بود و توجه کنید که در چیدمان سالن باید زاویه دید افقی و عمودی تماشاگران یا حضار مد نظر قرار گیرد.

ارائه طرح سه بعدی اولیه سالن

در طراحی و اجرای مرکز همایش و طراحی سالن‌های کنفرانس ارائه تصاویر سه بعدی که وضعیت سالن بعد از اجرا را شبیه سازی می کنند، در ایجاد درک دو طرفه میان طراح و کارفرما بسیار اهمیت دارد. این طرح ها عمدتا در چند آلترناتیو از لحاظ طرح و رنگ و زاویه نگاه به فضا ارائه خواهند شد. تا دست کارفرما برای انتخاب میان آن‌ها و یا اعمال تغییرات باز باشد، لذا طرح ها بارها در روند طراحی دچار تغییرات خواهند شد تا به طرح نهایی برسند. همچنین طرح‌هایی که در این بخش ارائه می شوند از نظر متریال مصرفی از پوشش کف و دیوارها گرفته تا صندلی و حتی درهای سالن با طرح های پیشنهادی تصویب شده درقسمت پیشین منطبق است.

طراحان مدرن خود را موظف می‌دانند که با اقلیم و عناصر فرهنگی منطقه مورد نظر پروژه آشنایی داشته باشند تا بتوانند با در نظر گرفتن این نکات اقدام به طراحی نموده و طرحی از هر نظر متناسب ارائه کنند. لذا معماران در زمان طراحی و اجرای مرکز همایش سعی می‌کنند، المان‌هایی برگرفته از ویژگی‌های معماری، تاریخی و فرهنگی منطقه را در طرح نهایی دخیل کنند.

طراحی و اجرای مرکز همایش

طرح های الکتریکال سالن همایش

در طراحی سالن‌های همایش و همگام با طراحی معماری نیاز می‌باشد که طرح های الکتریکال نیز تهیه گردند. این طرح‌ها شامل تهیه نقشه و اطلاعات پیرامون سیستم صوت، تصویر و نورپردازی سالن می‌شوند که در آن‌ تمامی تجهیزاتی که قرار است در سالن همایش استفاده گردند، لیست شده و اطلاعات تخصصی آن‌ها ذکر می‌شود. سرانجام در پایان گام دوم همه طرح های معماری و الکتریکال در قالب آلبوم مجزا دسته بندی شده و به کارفرما ارائه می‌گردند. در این مرحله نیز با یکدیگر طی جلسات مشورتی و نظارتی طرح‌ها امکان سنجی شده و تغییرات لازم اعمال خواهند شد که از این گام به عنوان فاز یک طراحی هم یاد می‌شود.

نقشه های اجرایی و رندر نهایی در گام سوم طراحی و اجرای مرکز همایش

مرحله بعدی در طراحی سالن همایش به تهیه نقشه‌های فاز دو طراحی معروف می‌باشد که در این گام نقشه‌های معماری و دکوراسیون داخلی سالن با جزییات کامل در مورد متریال مصرفی تهیه خواهند شد. همچنین تصاویر رندرهای نهایی هم تهیه می‌گردند و این تصاویر نشان دهنده شکل پایانی مرکز همایش پس از اجرا می‌باشند که شخص با نگاه به آن‌ها می‌تواند درکی بسیار نزدیک به واقعیت از شک فضای همایش پس از اجرا داشته باشد.

در این مبحث هماهنگی و دقت عمل تیم‌های طراحی و اجرایی باعث انطباق حداکثری طرح ها و اجرا خواهد شد. هم‌ زمان در  الکتریکال هم نقشه‌های نهایی جانمایی تجهیزات، کابل کشی و چیزهایی از این دست تهیه می‌گردند و محاسبات تخصصی صوت و نورپردازی به وسیله مهندسین صوت و نور انجام خواهد شد. نتایج این محاسبات در انتخاب و جانمایی تجهیزات تاثیر بسیار زیادی دارد و هر بخش از تاسیسات صوتی مانند سیستم صوت و کنفرانس، سیستم نورپرازی و سیستم‌های پخش تصویر به نوبه خود در زیبایی و کارایی طراحی و اجرای مرکز همایش تاثیر گذارند.

طراحی و اجرای مرکز همایش

توجه به تاسیسات بنا و مباحث آکوستیک

پلان‌های تهیه شده در گام سوم با زیرساخت تاسیساتی مرکز همایش همچون سیستم های گرمایش و سرمایش هماهنگ می‌باشد و فاقد تداخل است. از طرفی امروزه طراحی سالن همایش بدون مد نظر قرار دادن آکوستیک امری غیرممکن است که از این رو طرح‌های معماری و الکتریکال باید با ملاحضات مربوط به این بخش همراه باشند تا فضا از نظر صوتی آکوستیک باشد. این امر از طریق به کار بردن طرح و متریال خاص توام با استفاده از تجهیزات مناسب ممکن می‌شود که ما در ارگ بند سازه تمامی این موارد را به بهترین شکل ممکن مد نظر قرار می‌دهیم.

طراحی و اجرای مرکز همایش

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه طراحی و اجرای مرکز همایش می‌توانید با ما تماس بگیرید.

ارگ بند سازه

 شرکت ساختمانی ارگ بند سازه با هدف ارائه حرفه ای ترین خدمات در زمینه طراحی، محاسبات و اجرای پروژه های خرد و کلان با به کارگیری علوم و تکنولوژی بروز و خلق آثاری بدیع با در نظر گرفتن بهینه سازی (وقت و هزینه) در خدمت مشتریان گرامی میباشد.

مدیر عامل: محمدرضا سلیمی

آدرس شرکت

پاسداران، گلستان ۵، پلاک ۲۰۹، طبقه اول، واحد ۳

  • 32
  • 2,246
  • 34,532

© تمامی حقوق این سایت، متعلق به شرکت ارگ بند سازه می‌باشد.