اخذ پروانه ساخت و جواز ساختمان

پروانه ساخت، پرونده رسمی از شهرداری بوده که به مالک یا پیمانکار اجازه داده تا پروژه ساخت و ساز را بر اساس آن آغاز کند. شروع هر نوع مرحله ساخت و ساز بدون اخذ پروانه ساخت غیرقانونی می‌باشد و به وسیله ناظران متوقف می‌شود. این استاندارها برای اطمینان از ایمنی صاحبان ساختمان در نظر گرفته‌ خواهد شد. مهم‌ترین هدف اخذ مجوز ساختمان، اطمینان از قانونی بودن ساخت و ساز طبق مشخصات فنی و رعایت اصول شهرسازی خواهد بود. استفاده از تسهیلات بانکی، بیمه شدن ساختمان و افراد شاغل در ساختمان، جلوگیری از رخ دادن حوادث ساختمانی و استفاده از تجربه‌های فنی و مهندسی در ساخت بنا از دلایل اخذ جواز ساخت محسوب می‌شود. اگر درباره اخذ مجوز و امور ساختمانی و سازه‌ای دچار ابهام و سوالی شدید می‌توانید با کارشناسان ماهر و مجرب مجموعه ارگ بند سازه تماس حاصل فرمایید.

چرا باید جواز برای ساخت و ساز بگیریم؟

 • تمام پروژه‌های ساخت و ساز منازل و نوسازی به مجوز ساخت نیازی نخواهند داشت.
 • در بیشتر موارد تعمیرات و جایگزینی‌های ساده می‌تواند به وسیله پیمانکاران حرفه‌ای و خود صاحب‌ خانه و بدون درخواست مجوز ساخت صورت بگیرد.
 • باید بدانید که پروژه‌ای که شامل اضافه کردن سازه به ساختمان باشد، نیاز به دریافت و اخذ مجور ساخت از شهرداری خواهند داشت.
 • اگر برای این تغییرات پیمانکاری را استخدام کرده‌اید، عملیات اخذ پروانه ساخت و مجوز آن را مدیریت کرده و هزینه‌های جواز ساختمان را پرداخت می‌کند.
 • اگر خود شما فرآیند اخذ پروانه را به عهده می‌گیرید حتما باید از شهرداری منطقه درخواست مجوز نمایید.
 • توجه داشته باشید که امکان دارد بعضی از تغییرات ساخت و سازی که قصد دارید انجام دهید نیاز به تأییدیه متخصص ساخت و ساز داشته و تنها به وسیله آن‌ها قابل انجام می‌باشد.
 • الزامات و نکات موجود در مجوزها، وسیع بوده و برای هر ناحیه به ‌صورت جداگانه تدوین خواهد شد. از این رو برای اطمینان از موارد مجوز و کسب آن باید به شهرداری منطقه خود بروید. چون که بعضی از مناطق برای کوچک‌ترین تغییرات ساخت همانند حیاط سازی نیز به مجوز نیاز خواهند داشت.
پروانه ساخت یا جواز ساختمان چیست؟

پروانه ساخت یا جواز ساختمان چیست؟

ساخت و ساز ساختمان‌های تجاری و مسکونی، نیازمند رعایت مقررات مهمی بوده تا از این روش حقوق اشخاصی که در شهر زندگی می‌کنند، حفظ شود. از این رو، قوانین مهمی نیز تصویب شده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به لزوم دریافت پروانه ساخت اشاره کرد. ولی باید بدانید که پروانه ساخت چیست و چه کارایی دارد؟ در جواب به این سوال، باید بدانید که پروانه ساخت به مجوزی گفته خواهد شد که پیمانکار یا مالک اگر بخواهد ساخت و ساز را انجام دهد، باید از شهرداری اخذ کند. از این رو پروانه ساخت و ساز ملک، در حقیقت، مجوز انجام ساخت و ساز به صورت قانونی بوده و به همین خاطر، افرادی که می‌خواهند ساخت و ساز انجام دهند ولی بدون دریافت پروانه اقدام به این کار را می‌کنند، نه گواهی پایان کار ساختمان را دریافت می‌نمایند و باید جریمه نیز پرداخت کنند. پروانه ساخت همان گونه که از اسمش پیدا است، در مواردی گرفته می‌شود که ساختمانی ساخته شود؛ به همین خاطر، در مواردی نظیر نوسازی، نیازی به گرفتن پروانه ساخت نخواهد داشت. در پروانه ساخت، مواردی مانند مشخصات کامل مالک و خود سازه، مساحت زمین و تراکم ساختمان، ذکر شده که دقیقا ساخت و ساز، باید طبق بندها و متن پروانه انجام گیرد. مراحل اخذ پروانه ساخت

مراحل اخذ پروانه ساخت

برای آن که بتوانید پروانه یا جواز ساخت مربوطه را به دست آورید باید مراحلی را طی کنید که این مراحل عبارتند از:

1) تشکیل پرونده برای دریافت پروانه ساخت

اولین مرحله، تشکیل پرونده است که در این جا مالک ساختمانی یا پیمانکار باید با ارائه تمام مدارک مورد نیاز برای انجام این کار به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کند. در دفتر خدمات می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید، پس از تشکیل پرونده و ثبت درخواست مد نظر باید درخواست بازدید و مشاهده از ملک را نیز در دفتر خدماتی ثبت نمایید. بعد از این که یک مأمور از شهرداری برای بازدید از ملک شما در تاریخ معینی که به شما اطلاع داده شده، می‌‌آید و مواردی نظیر ابعاد ملک، بنای موجود، عرض‌گذر و …را ثبت خواهد کرد.

شماره تماس جهت دریافت پروانه ساخت و جواز ساختمان

09121163110

آماده سازی دستور نقشه برای اخذ انواع پروانه ساخت و جواز ساختمان

2) آماده سازی دستور نقشه

در دومین مرحله در فرایند اخذ مجوز بعد از بازدید و بررسی زمین به وسیله ناظر مورد نظر، از طرف شهرداری دستور نقشه برای مالک یا پیمانکار ارسال خواهد شد. در این دستور نقشه اطلاعاتی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:
 1. اصلاحی شهرداری
 2. تعداد طبقات مجاز برای ساخت و ساز
 3. مساحت هر طبقه در دستور نقشه باید گفته شود.
این اطلاعات طبق نوع پهنه، عرض‌گذر و بعضی اطلاعات دیگر زمین محاسبه و نوشته شده است. بعد از تکمیل این مرحله و باید این اطلاعات از طرف مالک یا پیمانکار به مهندس معمار ارجاع داده شود. طراحی نقشه برای دریافت جواز ساختمان

3) طراحی نقشه برای دریافت جواز ساختمان

اغلب طراحی نقشه مهم‌ترین و اصلی‌ترین قسمت کار در فرایند دریافت پروانه ساخت خواهد بود. در این مرحله طراحی باید طبق دستور نقشه شروع شود. سپس نقشه‌های طراحی شده  با مقررات شهرداری و ضوابط آتش‌ نشانی بررسی و چک شوند و طراحی مناسبی بر روی آن‌ها انجام خواهد شد. این نقشه‌های طراحی شده باید از دیدگاه زیبایی، تأمین بیشترین پارکینگ، هماهنگی، هارمونی و… در بهترین حالت ممکن قرار بگیرند. پس از این که نقشه‌های مربوطه تکمیل شد دوباره باید به دفتر خدمات الکترونیک ارسال شده تا بررسی‌های لازم بر روی آن صورت گیرد و اگر دوباره نیاز به بازنگری یا اصلاح داشته باشد به شما عزیزان گزارش داده خواهد شد.

4) پرداخت عوارض

تا به اینجا کار برای اخذ پروانه ساخت، دستور نقشه و طراحی نقشه معماری را پشت سر گذاشته‌اید، پس از گذارندن این مرحله، نوبت به پرداخت عوارض خواهد رسید. در هر منطقه طبق تراکم موجود، تعداد طبقات و متراژ  ساختمان مقدار عوارض را محاسبه خواهد کرد. مالک یا پیمانکار وظیقه دارد که مبلغ معین شده را پرداخت کرده و این پرداخت باید توسط اداره درآمد مالیات انجام شود.

5) آماده کردن کامل مدارک پیش نویس

پس از این که شما عزیزان امور مربوط به پرداخت عوارض و دریافت تأییدیه مبنی بر پرداخت عوارض تخریب و نوسازی را تمام کردید، حال نوبت به آماده کردن مدارک پیش‌نویس خواهد رسید. برای گرفتن پیش‌نویس، مالک یا پیمانکار باید به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کنند و فرم درخواستی با عنوان تعیین ناظر را پر و تکمیل نماید. بعد از انجام این مرحله تنها کافی می‌باشد که منتظر تماس و معرفی ناظر از سوی دفتر خدمات باشید. پس از مشخص شدن ناظر، مالک باید قرادادی را بین خود و ناظر عقد نماید . قرارداد تدوین و نوشته شده باید برای سهمیه (برگ سبز) و همچنین تعهد رعایت اصلاحی و تأییدیه ناظر ساختمان به طور کامل به دفتر خدمات تحویل داده شود. لیست مدارک پیش‌نویس باید مواردی داشته باشد که عبارتند از:
 1. باید برگه سبز برگ مهرشده 4 رشته که شامل ساز، معماری، برق و مکانیک است، در آن نوشته شده باشد.
 2. برگ سبز (سهمیه) ناظر به همراه قرارداد بین مالک یا پیمانکار و ناظر
 3. برگه تعهد رعایت اصلاحیه و تأییدیه نما از طرف ناظر
 4. فایل‌های طراحی سازه، برق و مکانیک
 5. چک‌ لیست‌های مبحث ۱۹ ۶ بارگذاری و زلزله باید در آن نوشته شود.
 6. یکی دیگر از موارد پیش نویس برگه تعهد مشاوره ژئوتکنیک و تأییدیه خاک است.

شماره تماس جهت دریافت پروانه ساخت و اخذ جواز ساختمان

09121163110

6) چاپ پروانه

آخرین مرحله از فرایند دریافت پروانه ساختمان چاپ آن خواهد بود. پس از تائید چهار رشته برای اخذ تأییدیه‌ ها به وسیله ناظر، دفتر خدمات الکترونیک، نوبت تأییدیه‌های زیر می‌رسد:
 • طرح تفصیلی بر و کف
 • رئیس صدور پروانه‌ها
 • معاون‌های شهرسازی و معماری
 • تأییدیه شهری
اگر درباره مراحل اخذ پروانه ساخت و ساز دچار سوال و مشکلی شدید می‌توانید با شماره تماس داخل سایت ارگ بند سازه تماس حاصل فرمایید. اخذ انواع پروانه ساخت و جواز ساختمان

اخذ انواع پروانه ساخت و جواز ساختمان

در بخش‌های قبل گفتیم که پروانه ساختمان سندی بوده که برای احداث ساختمان و رعایت اصول ساخت و ساز از طرف شهرداری‌ها، صادر شده و در اختیار مالک یا پیمانکار قرار خواهد گرفت. برخی از انواع پروانه‌ها عبارتند از: پروانه ساختمانی اراضی باغات، تخریب و نوسازی، تعویض مهندس، اضافه اشکوب، تغییر نقشه و طراحی، گسترش بنا، تغییرات و تبدیل از انواع پروانه ساختمان. پروانه ساختمان اطلاعاتی از بنا و سازه‌های آن در اختیار مالک و پیمانکار قرار خواهد داد که این اطلاعات عبارتند از:
 1. مساحت زیربنا
 2. تعداد طبقات سازه
 3. نوع اسکلت ساختمان و منزل
 4. مشخصات متقاضی صدور پروانه
 5. شماره پلاک ثبتی سازه
 6. نام مهندس یا مهندسین کنترل‌کننده
 7. تاریخ صدور و اخذ پروانه
 8. کروکی زمین
 9. مهلت آغاز عملیات و اعتبار پروانه
 10. شمالی یا جنوبی بودن ملک
 11. گواهی نداشتن خلافی و گواهی پایان ساخت
 12. نوع مالکیت
 13. تاسیسات موجود در بنا
باید بدانید که دریافت سند مالکیت برای هر واحد مسکونی، با ارائه پایان کار به وسیله ناظر و صدور پایان کار توسط مرجع صدور پروانه ساختمان مرتبط خواهد بود. زمان اعتبار پروانه و جواز ساخت چقدر است؟

زمان اعتبار پروانه و جواز ساخت چقدر است؟

نکته‌ای مهم که پس از اخذ پروانه ساخت و ساز باید مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد این می‌باشد که پروانه ساختمان تا ۲ سال از تاریخ صدور آن اعتبار خواهد داشت. مدت‌ زمان لازم برای ساخت همه پروژه‌های ساختمانی طبق متراژ آن‌ها اعلام خواهد شد و اگر مالک یا پیمانکار نتواند در این مدت ساخت و ساز را به پایان برساند ابتدا به او اخطار داده ‌شده و پس  از آن مشمول عوارض تعویق می‌شود مهلت هر مرحله از فرایند ساختمانی برحسب متراژ و تعداد طبقات در جدولی مشخص خواهد شد. به ‌عنوان یک نمونه کلی زمان ساخت یک ساختمان حدود ۴ سال در نظر گرفته خواهد شد. از آنجایی‌که شهرداری فرصت کافی برای تمدید پروانه ساخت و ساز در نظر گرفته است از این رو پس از تمام شدن این دوره تمدید پروانه ساختمان امکان ‌پذیر نیست. پس از گذشت مدت ‌زمان مجاز برای ساخت و ساز مالک باید برای دریافت مجوز ساخت جدید مبلغی به میزان ۲۰ درصد از محاسبات پروانه به نرخ روز را پرداخت کند. در این حالت شهرداری پروانه پیشین برای یک دوره سه ‌ساله تمدید خواهد شد. اگر زمان ساخت بنا به خاطر دلایل گوناگون نقشه معماری اولیه تغییر نماید باید پرونده‌ای در دفاتر خدمات الکترونیک شهری تشکیل شود و مراحلی همانند اخذ پروانه اولیه را باید طی نمایید تا پروانه جدیدی صادر شود. اگر در زمان انجام ساخت و سازه و مشاهده ناظر، اضافه بنایی مشاهده شود مالک باید مراحل گواهی عدم خلافی را طی نماید و باید بابت اضافه متراژ به شهرداری عوارض پرداخت کند تا گواهی عدم تخلف برای مالک یا پیمانکار صادر شود. اگر متراژ خلافی از میزان مجاز مد نظر شهرداری بیشتر باشد با پرداخت عوارض شهرداری مشکل حل نخواهد شد و موضوع در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مطرح شده و اغلب رأی به تخریب داده می‌شود. هزینه صدور پروانه ساختمان چقدر می‌باشد؟

هزینه صدور پروانه ساختمان چقدر می‌باشد؟

درباره هزینه‌هایی که باید برای اخذ پروانه ساخت و ساز پرداخت نمایید به این حالت است که هزینه صدور پروانه در هر شهر و استان، با توجه قیمت منطقه‌ای متفاوت بوده که این هزینه به وسیله شهرداری محاسبه و به مالک اعلام خواهد شد. باید این نکته مهم را بدانید که نمی‌توان برای دو منطقه متفاو در یک شهرستان یا شهر، یک قیمت واحد در نظر گرفت. ولی مبلغی که باید به سازمان نظام مهندسی و مهندسین طراح، ناظر، مجری و … پرداخت شود هرساله طبق تعرفه مشخصی از طرف سازمان نظام مهندسی محاسبه و اعلام می‌شود که این هزینه در تمام کشور‌، یکسان خواهد بود.

اخذ پروانه ساخت و جواز ساختمان با ارگ بند

پیش از هرگونه ساخت و ساز در سطح شهر به اخذ پروانه ساخت از شهرداری نیاز خواهید داشت. پروانه یا مجوز ساختمان شامل اطلاعاتی می‌باشد که در مورد مساحت زیربنا، تعداد طبقات، نوع اسکلت بندی ساختمان، مشخصات مالک ، شماره پلاک ثبتی، نام مهندسین ناظر، تاریخ صدور مجوز و کروکی زمین است. برای گرفتن پروانه ساختمان مالک باید اصل و تصویر سند مالکیت و کارت شناسایی و برگه تسویه ‌حساب عوارض را به شهرداری بدهد و درخواست خود را ثبت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع مجوزها و مراحل اخذ پروانه ساختمان می‌توانید با کارشناسان ماهر و مجرب مجموعه بزرگ و معتبر ارگ بند سازه تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس جهت دریافت پروانه ساخت و اخذ جواز ساختمان

09121163110

مقالات مرتبط :
ارگ بند سازه

 شرکت ساختمانی ارگ بند سازه با هدف ارائه حرفه ای ترین خدمات در زمینه طراحی، محاسبات و اجرای پروژه های خرد و کلان با به کارگیری علوم و تکنولوژی بروز و خلق آثاری بدیع با در نظر گرفتن بهینه سازی (وقت و هزینه) در خدمت مشتریان گرامی میباشد.

مدیر عامل: محمدرضا سلیمی

آدرس شرکت

آدرس : تهران، خیابان پاسداران، گلستان پنجم

بازدید

بازدید امروز :6

بازدید دیروز :44

بازدید کل :68852

© تمامی حقوق این سایت، متعلق به شرکت ارگ بند سازه می‌باشد.