اخذ پایان کار ساختمان

اخذ پایان کار ساختمان

همان طور که پیش از آغاز ساخت و ساز، مالکین یا پیمانکاران پروژه به منظور پیشبرد اصولی و قانونی همه مراحل به دریافت پروانه ساخت سازه از سوی شهرداری احتیاج دارند، بعد از به پایان رسیدن مراحل ساخت و ساز نیز در انتقال سند ملک به گواهی احتیاج پیدا می‌کنند که با در نظر داشتن شناسنامه فنی از سوی شهرداری‌ منطقه مورد نظر صادر خواهد شد و با نام پایان کار ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات در اخذ پایان کار ساختمان در ادامه همراه ما باشید.

توجه : اگر شما برای دریافت پروانه ساختمان خود مشکل دارید یا به هر دلیلی دوست دارید پروسه اخذ جواز شما توسط یک شرکت معتبر صورت بگیرد، ارگ بند سازه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان میباشد. جهت دریافت جواز ساختمان اینجا کلیک کنید.

 اخذ پایان کار ساختمان به صورت تفکیکی

 اخذ پایان کار ساختمان به صورت تفکیکی

همانگونه که اشاره کردیم، پایان کار، گواهی‌ای می‌باشد که مربوط به کل ملک است. علاوه بر این گواهی ضروری، برای هر واحد از بنا‌ نیز باید به‌ شکل جداگانه گواهی پایان کار دریافت نمایید. اگر می‌خواهید از نحوه دریافت این گواهی کاربردی مطلع شوید، باید بگوییم که این کار بسیار آسان است. مالک باید به شهرداری‌ که ساختمان در آن قرار گرفته است، مراجعه نماید و اقدام به دریافت پایان کار تفکیکی و مجزا  کند که پس از آن با انجام مراحل قانونی و در صورت عدم تخلف سازه در مدت زمان بسیار کوتاهی صادر می‌شود.

بیشتر بخوانید : مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان

مراحل اخذ پایان کارساختمان

مراحل اخذ پایان کارساختمان

همچون شیوه اخذ پروانه ساخت و ساز بنا، صدور این گواهی نیز از وظایف شهرداری‌ منطقه مورد نظر می‌باشد و افراد همان‌طور که در گرفتن پروانه ساختمان پرونده تشکیل می‌دهند، برای اخذ پایان کار ساختمان هم باید پرونده ایجاد نمایند که مجوز ساخت از جمله موارد قابل اهمیت و ضروری موجود در این پرونده می‌باشد که در ادامه به معرفی و توضیح شیوه اخذ این مدرک اشاره خواهیم کرد و در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، ما در ارگ بند سازه پاسخگوی تمامی سوالاتتان شما هستیم.

 بررسی روش تشکیل پرونده برای اخذ پایان کار ساختمان

 بررسی روش تشکیل پرونده برای اخذ پایان کار ساختمان

برای تشکیل پرونده جهت دریافت گواهی پایان کار، مدارکی احتیاج است که باید در هنگام تشکیل پرونده همراه شما یا وکیلتان و باشد. از جمله این اسناد و مدارک می‌توان به مواردی مثل: سند مالکیت رسمی زمینی که پروژه یا ملک بر روی آن ساخته شده است، تهیه و تکمیل فرم‌های مربوط به درخواست گواهی پایان کار سازه اشاره کرد. همچنین اگر ملک تنها نوسازی شده باشد، باید مبلغی هم برای عوارض نوسازی پرداخت کنید و رسید آن را همراه خود داشته باشد.

بیشتر بخوانید : اخذ گواهی عدم خلاف ساختمان

بازدید از ساختمان و صدور گواهی

بعد از تشکیل پرونده جهت اخذ پایان کار ساختمان و ثبت آن در دبیرخانه و دریافت کد پیگیری پرونده، نوبتی جهت بازدید از بنا از سوی شهرداری به وسیله کارشناس فنی تعیین خواهد شد. همچنین نیاز است که در هنگام بازدید کارشناس فنی از سازه و تهیه گزارش از ملک، فرمی که تکمیل شده است، گزارش شروع پروژه، پیشرفت و پایان عملیات ساخت و ساز بنا از سوی مهندس ناظر پروژه و مدارک شناسایی مالک، صاحب سند یا وکیل او از قبل آماده باشد.

در صورت رعایت مواردی که بر اساس قانون لزوم اجرا باشند و هیچ‌گونه انحرافی  از نقشه انجام پروژه نداشته باشند و به اصطلاح دارای هیچ خلافی نباشند، کار تقریباً به پایان نزدیک خواهد شد و بعد از بازدید کارشناس فنی از پروژه مربوطه، پرونده به بخش امور مالی می‌رود و عوارض ساخت بنا برای آن محاسبه خواهد شد که با پرداخت آن برگه پایان بنا صادر می‌‌‌شود. این برگه در واقع یک نوع پیش نویس گواهی پایان کار ملک است که با تائید رئیس بازرسی تحویل داده می‌شود.

میزان اهمیت اخذ پایان کار ساختمان احداث شده

میزان اهمیت اخذ پایان کار ساختمان احداث شده

 • این گواهی ثابت می‌کند که بنای ساخته شده فاقد تخلفات ساختمانی است و طبق معیارهای فنی و مهندسی تأیید شده در شهرداری ساخته شده است.
 • می‌شود برای این سازه صورت مجلس جداگانه تنظیم کرد، یعنی با گرفتن پایان کار ساختمان، امکان تنظیم صورت مجلس به صورت تفکیکی از سمت اداره ثبت اسناد وجود دارد و بعد از صدور صورت مجلس تفکیکی می شود برای هر بخش از واحدهای موجود در سازه، سند مالکیت به طور مجزا صادر نمود.
 • امکان صدور سند رسمی برای ساختمان فراهم خواهد شد، به عبارتی هنگامی که گواهی پایان کار ساختمان صادر شود، می‌شود برای دریافت سند اقدام نمود و باید اطلاع داشته باشید تا زمانی که سندی را در اختیار ندارید امکان فروش آن ملک برای شما وجود نخواهد داشت.
 • در صورتی که مالک بنا قصد داشته باشد، قبل از اخذ پایان کار برخی واحدها را پیش فروش نماید، قرارداد مربوط به این واحدها باید در دفتر اسناد رسمی تنظیم گردد و در آن منعقد شود که در این قرارداد، فروشنده باید تعهد دهد که در مدت زمان تعیین شده گواهی پایان کار را دریافت خواهد کرد.

در صورتی که سازه تخلف قانونی داشته باشد، پرونده‌اش به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع می شود و در صورتی که در این کمیسیون رأی به پرداخت جریمه نقدی داده شود، مالک وظیفه دارد که جریمه را پرداخت نماید و پس از اتمام این کار، گواهی پایان کار ساختمان در اختیار او قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : وکیل ایرانی در امارات و دبی

مدارک مورد نیاز برای دریافت پایان کار

مدارک مورد نیاز برای دریافت پایان کار

بعد از تکمیل پروژه، مالکین بنا وظیفه دارند برای اخذ پایان کار ساختمان در مناطق مختلف اقدام کنند که مدارک مورد نیاز در  ثبت و صدور این گواهی در ادامه بررسی می‌شود.

 • ارائه اصل و کپی از شناسنامه و کارت ملی مالک
 • ارائه اصل و کپی سند مالکیت ساختمان
 • هنگامی که مالک فوت شده باشد، اصل و کپی انحصار وراثت و کپی شناسنامه باید توسط ورثه ارائه شود.
 • اصل و کپی از فیش پرداخت عوارض نوسازی به صورت سالیانه ارائه شود
 • اصل و کپی فیش‌های آب، برق، تلفن و گاز ارائه شود
 • ارائه اصل سند پروانه ساخت و یک کپی از آن
 • ارائه تمامی نقشه‌های معماری بنا دارای مهر شهرداری همراه با CD
 • همراه داشتن کارت ساخت و ساز برای ملک
 • ارائه گزارشات به صورت مرحله‌ای عملیات ساخت و برگه‌های به پایان رسیدن پروژه در بناهایی که نوساز می‌باشند.

علاوه بر مواردی که اشاره کردیم به همراه داشتن یک برگه که نشان دهد آسانسور بنا استاندارد است، توسط مالکین پروژه ضروری می‌باشد.

مدت اعتبار پایان کار ساختمان

مدت اعتبار پایان کار ساختمان

چنانچه سازنده ملک در تاریخ مشخص شده پایان کار ساختمان خود دریافت نکند، مالک می‌تواند به دادگاه حقوقی محل وقوع پروژه ساخت و ساز مراجعه نموده و دادخواست الزام به دریافت پایان کار بدهد. در شرایط محکوم شدن سازنده بنا و خودداری او از اجرای حکمی که به او داده شده، در مرحله اجرای احکام  او با هزینه پایان کار سازنده ملک اقدامات لازم در این رابطه را انجام خواهد داد و با توجه به قوانین وضع شده جدید شهرداری مدت اعتبار پایان کار نامحدود است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص این زمان می‌توانید با ما در ارگ بند سازه تماس بگیرید.

شیوه دادرسی شکایات در خصوص اخذ پایان کار ساختمان

اگر سازنده بنا پس از اتمام عملیات ساخت و ساز گواهی پایان کار را نگیرد؛ خریدار می‌تواند طی یک دادخواست، الزام به اخذ گواهی پایان کار را از مراجع مربوطه خواستار شود و همچنین قادر است، خسارت تاخیر در تادیه و همچنین مبالغ مربوط به دادرسی و حق الوکاله را که به وکیل پرداخته را هم از او بگیرد. توجه نمایید که این دادخواست می‌تواند توسط نماینده مالک یا خود او پیگیری شود.

البته توجه نمایید که هدف اصلی خریدار ملک از طرح این مسئله، به نام خوردن سند آن می‌باشد و بنابراین بهتر است که همزمان با الزام به گرفتن صورت مجلس تفکیکی و تنظیم اسناد رسمی بنا، تعیین دادخواست به دادگاه ارائه گردد.

نکاتی در خصوص دعوای اخذ پایان کار

اخذ پایان کار ساختمان از وظایف مشخص شده فروشنده‌های بنا است که می‌توانند یا خودشان این کار را عملی و یا آن را به نمایندگان قانونی خود بسپارند. در مواقعی هم فروشنده ساختمان اقدام به دریافت پایان کار نمی‌کند که در چنین وضعی خریدار سازه می‌تواند، دادخواستی مبنی بر الزام فروشنده یا سازنده به دریافت پایان کار را به شهرداری بفرستد.

بنابراین بهتر است در قرارداد و معامله خود، حتماً مدت زمانی را برای گرفتن گواهی پایان کار توسط فروشنده در نظر بگیرید که در این صورت اگر فروشنده به تعهدات خود مبنی بر دریافت این گواهی معتبر عمل نکند، می‌توانید از او خسارت خود را دریافت کنید.

رسیدگی به دادخواست دریافت پایان کار در کمیسیون

ما در ارگ بند سازه تمامی اقدامات مربوط به دریافت پایان کار را برای شما توضیح خواهیم داد و در صورت امکان خودمان این مسئله مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید با ما تماس بگیرید تا مشاورین ضمن بررسی مشکلتان شما را در راستای حل آن راهنمایی کنند.

 • مدتی است که ثبت تمای دادخواست‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود که از این رو برای ثبت این دادخواست باید به دفاتر خدمات قضایی بروید.
 • در هنگام ثبت دادخواست‌ها باید مدارکی در خصوص اثبات مالکیت بر ملک را ارائه نمایید که این نوع مدرک می‌تواند نوعی قرارداد مشارکت یا مبایعه نامه نیز محسوب شود.
 • در صورتی که فروشنده همچنان تعهداتش مبنی بر اخذ گواهی پایان کار بنا را قبول نکند، دادگاه وارد عمل شده و مسئله را پیگیری می‌کند.
 • درصورتی که سازنده یا فروشنده ملک در دادگاه ملزم شود که برای دریافت پایان کار اقدام کند، مراتب آن در دادنامه مربوطه قید خواهد شد. اجرائیۀ این دادنامه از سوی دفتر شعبۀ صادر کنندۀ حکم محکومیت صادر شده که این حکم ۱۰ روز فرصت دارد تا اجرا گردد.
 • امکان دارد در طی این ۱۰ روز، محکوم علیه برای دریافت پایان کار اقدام نماید که در این حالت محکومیت او ادامه دار نشده و مشکل حل می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه شیوه رسیدگی به چه صورتی است، با ما در ارگ بند سازه تماس بگیرید.

بررسی دلایل عدم صدور گواهی پایان کار ساختمان

بررسی دلایل عدم صدور گواهی پایان کار ساختمان

گاهی با این که تمام اسناد و مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز پایان کار بنا آماده است و از همه مراحل عبور کرده، تأخیری در روند صدور این مجوز معتبر پیش می‌آید و با توجه نوساناتی که در صنعت ساخت و ساز به وجودآمده است، امکان دارد منجر به ضرر مالک یا کارفرما شود، بنابراین رفع هرگونه مشکل در سریع ترین وقت باید انجام گیرد تا از زیان مالی بیشتر پیشگیری شود.

اگر گواهی پایان کار صادر نگردد، امکان دارد مشکلی در تکمیل فرم شروع پروژه مورد نظر، پیشرفت آن و پایان یافتن کار و کار مهندس ناظر پروژه وجود داشته باشد. همچنین امکان دارد، تخلفی در متراژ بنا در مقایسه با نقشه وجود داشته باشد که با تشکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ و پرداخت جریمه صادر شده حل خواهد شد. همچنین امکان دارد پیمانکار  پروژه از کارگران غیر مجاز استفاده کرده باشد و شکایتی در این خصوص صورت گیرد، امکان دارد تاییدیه سازمان آتش‌نشانی و خدمات مربوط به ایمنی به دلیل وجود مغایرت‌هایی گرفته نشده باشد که همه موارد بیان شده با اقدام به بهسازی بنا و پرداخت آن جریمه حل خواهند شد.  همچنین توجه نمایید که نظارت مالک و کارفرمای پروژه بر اجرای کار ساخت و ساز از به وجود آمدن این‌ موارد جلوگیری می‌کند.

سامانه اینترنتی اخذ پایان کار ساختمان

افرادی که می‌خواهند ساختمانی را معامله کنند، بهتر است از اول صحت و اعتبار گواهی پایان کار را بررسی نمایند تا مطمئن شوند که ملک مورد نظر، تایید نهایی ساخت و ساز را از تمامی مراجع مربوطه دریافت کرده است و از نظر قانونی، دچار مشکل نیست و در حالت کلی برای ساخت آن، عمل غیر قانونی از سمت سازنده ساختمان، صورت نگرفته است تا در روند طولانی دعاوی دچار گرفتاری نشوند.

در گذشته، شیوه  گرفتن پایان کار ساختمان، به این صورت بوده که متقاضیان دریافت پایان کار باید با مراجعه حضوری به شهرداری‌های مربوطه و ارائه مدارک لازم، درخواست خود مبنی بر دریافت گواهی پایان کار را مطرح می کردند، اما در سال ۱۳۹۹، شهرداری که یک مرجع صالح مخصوص صدور این گواهی بوده، به جهت تسهیل و تسریع در صدور گواهی پایان کارساختمان اقدام به راه اندازی سامانه «زیرساخت ها و توسعه شهری» کرد تا مالکین و سازندگان قادر باشند از طریق آن، به صورت غیر حضوری، گواهی پایان کار را دریافت نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش اخذ پایان کار ساختمان می‌توانید با ما در ارگ بند سازه تماس بگیرید.

ارگ بند سازه

 شرکت ساختمانی ارگ بند سازه با هدف ارائه حرفه ای ترین خدمات در زمینه طراحی، محاسبات و اجرای پروژه های خرد و کلان با به کارگیری علوم و تکنولوژی بروز و خلق آثاری بدیع با در نظر گرفتن بهینه سازی (وقت و هزینه) در خدمت مشتریان گرامی میباشد.

مدیر عامل: محمدرضا سلیمی

آدرس شرکت

آدرس : تهران، خیابان پاسداران، گلستان پنجم

بازدید

بازدید امروز :7

بازدید دیروز :59

بازدید کل :71167

© تمامی حقوق این سایت، متعلق به شرکت ارگ بند سازه می‌باشد.