مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان

مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان

پیش از شروع هرگونه عملیات ساخت و ساز، مجوز ساختمان سازی باید از شهرداری منطقه دریافت شده و پس از اتمام عملیات، سازنده بنا باید به شهرداری منطقه مراجعه کند و  و برای دریافت گواهی پایان کار اقدام نماید که در ادامه بعد از ارسال درخواست و اتمام کار ساخت و ساز شهرداری میزان انطباق بنای ساخته شده با قوانین را بررسی خواهد کرد. در ادامه این مطلب به بررسی مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان می‌پردازیم تا ضمن کسب اطلااعات بیشتر در این زمینه با اطلاعات کامل پروسه را طی کنید.

 تعریف گواهی پایان کار و اهمیت اخذ آن

این مدرک به این دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است که عدم رعایت مقررات ساخت و ساز در زمان اتمام پروژه امکان دارد، در صورت بروز تخلف سبب جریمه یا حتی تخریب بنا شود. در حالت کلی این گواهی سندی است که پس از تمام شدن عملیات ساخت و ساز یک بنا توسط شهرداری با شناسه فنی ملک صادر می‌‌شود. بهتر است بدانید که اگر به هر علتی گواهی پایان کار در ساختمان صادر نشده باشد، هیچگونه انتقالی در خصوص آن اموال در دفاتر اسناد رسمی قابلیت انجام ندارد. به عبارتی جهت دریافت سند مالکیت و انتقال آن به نام فرد دیگر، وجود گواهی الزامی است.

برای شروع عملیات ساختمان سازی مجوز اصلی پروانه بنا می‌باشد که بعد از پایان مراحل ساخت و ساز در صورتی که ساختمان با توجه به مقررات شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساخته شده باشد و هیچ خلافی و بدهی نداشته باشد از سمت شهرداری مجوزی  برای عنوان پایان کار به مالک پروژه داده می‌شود که این مدرک نشان دهنده پایان قانونی و اصولی ساخت و ساز ساختمان است. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان می‌توانید با ما در ارگ بند سازه تماس برقرار کنید تا مشاورین ما ضمن بررسی زمان دقیق را در اختیارتان قرار دهند.

مراحل اخذ پایان کار شهرداری

مراحل اخذ پایان کار شهرداری

برای اینکه متوجه شویم مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان چه مقدار است، باید با مراحل اخذ آن آشنا شویم.

 • تشکیل پرونده برای درخواست پایان ار ساختمان و تکمیل فرم درخواست برای گرفتن پایان کار توسط مهندس/مهندسین ناظر
 • اقدام جهت گرفتن سند یا برگه پایان کار
 • تحویل سند مالکیت بنا و درخواست به شهرداری منطقه جهت ثبت شماره و تاریخ درخواست در دبیرخانه
 • بازدید کارشناس دفتر فنی از ساختمان و تنظیم گزارش از پروژه
 • بررسی گزارش کارشناس دفتر فنی توسط مسئول فنی و شهرسازی و صدور دستور
 • کنترل زیربنای سازه به وسیله ناظر با توجه به گزارش مامور فنی و پروانه از متراژ ملک
 • کسب رضایت از ساختمان‌های کناری
 • ارجاع پرونده به واحد تشکیل پرونده شهرداری برای تهیه پیش نویس
 • تکمیل گواهی مربوط به پایان کار در بخش پروانه ساختمان شهرداری
 • امضای نهایی برای اخذ پایان کار به وسیله معاون شهرسازی، شهردار، ناظر
 • دریافت پایان کار با مهر و ثبت تاریخ نهایی آن

مدت زمان اعتبار پایان کار ساختمان

در صورتی که سازنده ملک گواهی پایان کار ساختمان را به موقع دریافت نکند، مالک می‌تواند با توجه به اختیاراتی قانون به او داده است در دادگاه طرح دعوی کند. در حالتی که سازنده بنا محکوم شود و از اجرای حکم صادر شده در مراجعه مروبوطه، خودداری نماید، در مرحله اجرای حکم مالک با مبلغ پایان کار سازنده پروژه اقدامات مورد نیاز در این رابطه را انجام خواهد داد و بعد از او می‌گیرد. در خصوص مدت اعتبار این برگه با توجه به قوانین جدید شهرداری می‌توان گفت مدت اعتبار پایان کار نامحدود است.

متن تبلیغاتی : جهت دریافت وام طلا، وام سیم کارت و وام با خودرو با سود بسیار پایین از معتبر ترین موسسه ارائه دهنده وام با سرمایه شما، اینجا کلیک کنید.

مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان

مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان

از اواخر سال ۱۳۹۶ اخذ پایان کار ساختمان به شرط ارائه گواهینامه مربوط به واکنش در برابر آتش در نمای سازه امکان پذیر است. این اقدام برای اجرای بخشنامه صادر شده از مرکز راه، مسکن و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه بوده که مطابق با دستگاه‌های اجرایی مربوط به ساخت و ساز، مهندسان مشاور و پیمانکاران، باید مصالحی را در پروژه‌های ساختمان سازی استفاده کنند که دارای تاییدیه از سازمان ملی استاندارد است و یا گواهینامه فنی طبقه بندی واکنش در مقابل آتش را دارد.

با توجه به این بخشنامه که در سال ۱۳۹۶ تصویب شده است، سازمان نظام مهندسی کشور و شهرسازی موظف شده اند تا استفاده از مصالح با نمای قابل اشتعال در سازه و صدور پروانه و پایان کار را با شرط دریافت گواهینامه فنی از مرکز مربوط به تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی صادر نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان می‌توانید با ما در ارگ بند سازه تماس بگیرید.

شیوه رسیدگی به دادخواست اخذ پایان کار

شیوه رسیدگی به دادخواست اخذ پایان کار

 • امروزه ثبت دادخواست‌های قانونی الکترونیکی شده است و همین مسئله مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان را بسیار کمتر می‌کند. برای اطلاع از روند انجام این پروسه می‌توانید با ما در ارگ بند سازه تماس بگیرید.
 • در هنگام ثبت دادخواست‌ گواهی باید مدارکی که اثبات کننده مالکیت شما بر سازه است را ارائه نمایید، چرا که این مدرک می‌تواند یک نوع قرارداد مشارکت یا مبایعه نامه تلقی شود.
 • اگر فروشنده تعهدات خود مبنی بر اقدام جهت گواهی پایان کار بنا را قبول نکند، دادگاه دخالت کرده و مراحل را به صورت قانونی پیگیری می‌کند.
 • درصورتی که فروشنده یا سازنده ملک در دادگاه ملزم به دریافت پایان کار باشد، مراتب آن در دادنامه مربوطه قید خواهد شد و اجرائیۀ این دادنامه نیز از دفتر شعبۀ صادر کنندۀ حکم محکومیت صادر خواهد شد که ۱۰ روز فرصت اجرا دارد.
 • امکان دارد در طی مدت زمان ۱۰ روز، محکوم علیه برای دریافت پایان کار ساختمان کند که در این صورت محکومیت او رد شده و مشکل حل می شود.

با توجه به موارد گفته شده مدت زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان به عوامل متعددی بستگی دارد که بهتر است با کارشناسان مربوطه در ارگ بند سازه مشورت نمایید تا ضمن بررسی شرایط شما پروسه دریافت این مدرک را شرح دهند.

 

ارگ بند سازه

 شرکت ساختمانی ارگ بند سازه با هدف ارائه حرفه ای ترین خدمات در زمینه طراحی، محاسبات و اجرای پروژه های خرد و کلان با به کارگیری علوم و تکنولوژی بروز و خلق آثاری بدیع با در نظر گرفتن بهینه سازی (وقت و هزینه) در خدمت مشتریان گرامی میباشد.

مدیر عامل: محمدرضا سلیمی

آدرس شرکت

آدرس : تهران، خیابان پاسداران، گلستان پنجم

بازدید

بازدید امروز :5

بازدید دیروز :59

بازدید کل :71165

© تمامی حقوق این سایت، متعلق به شرکت ارگ بند سازه می‌باشد.