مدت زمان صدور پروانه ساختمان

مدت زمان صدور پروانه ساختمان

احتمالا می‌دانید که پیش از انجام هر نوع ساخت و ساز، باید از منایع مربوطه و قانونی نظیر شهرداری مجوزی را دریافت کنید که به آن پروانه ساخت گفته می‌شود. این مجوز در حقیقت تایید کننده قانونی بودن فرایند اجرایی ساخت بنا و سازه می‌باشد و در حالتی که صادر نشدن آن هر مدل عملیاتی را غیرقانونی خواهد کرد. باید بدانید که گرفتن پروانه ساختمان به مدت زمان زیادی احتیاج دارد. از این رو در این مطلب تلاش کرده‌ایم به مدت زمان صدور پروانه ساختمان بپردازیم تا به شکلی اصولی در سریع‌ترین زمان ممکن آن را دریافت نمایید و ساخت و ساز را انجام دهید.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره مدت زمان دریافت پروانه ساختمان و همچنین راهنمایی برای اخذ مجوز ساختمان می توانید با شماره داخل سایت ارگ بند سازه تماس حاصل فرمایید.

دلایل اخذ پروانه ساخت

دلایل اخذ پروانه ساخت

پیمودن مرحله‌های گرفتن پروانه ساخت ساختمان کمی زحمت داشته ولی نه تنها به پیشرفت کار سرعت خواهد بخشید بلکه سبب می‌شود تا مسیر ساخت، یک مراحل معقول را طی نماید. دلایل دیگری که باید در این زمینه در نظر گرفت عبارتند از:

 1. اطمینان از ساخت ‌و ساز مجاز طبق مقررات معماری و شهرسازی هم جهت با آیین‌نامه‌ها طرح جامع و تفصیلی شهری
 2. استفاده از تسهیلات بانکی و وام، بیمه همه کارکنان کارگاه و مهندسی همکار در ساخت و ساز که در صورت ایجاد حوادث ساختمانی کمک بزرگی خواهد بود.
 3. جلوگیری از ایجاد حوادث ساختمانی برای ساختمان‌های کناری به خاطر نظارت ناظرین ساختمانی نظام مهندسی و ارائه روش و راهنمایی‌های لازم.
 4. صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت ‌و ساز به دلیل استفاده از تجربه‌های معمارانه و مهندسی هم در مسیر طراحی و هم به وقتِ اجرا عملیات

به عبارت دیگر، پروانه یا مجوز ساختمان، سند رسمی صادر شده به شهرداری می‌باشد که مالک یا پیمانکار را مجاز به شروع کار خواهد کرد و تا اتمام پروژه ساخت و ساز یا بازسازی کار را مطابق چهارچوبی معین ممکن خواهد ساخت.

متن تبلیغاتی : اگه دوست داری خیلی راحت با استفاده از دارایی های خود وام سیم کارت، وام طلا و وام با ضمانت خودرو دریافت کنی، یه سر به سایت وام زرین بزن. وام دهی شون بسیار عالی و درجه یک هست، سود پاییینی دارن و می تونن مشکلات مالی تو خیلی راحت حل کنن.

انجام فرایند ساخت ‌و ‌ساز بدون صدور پروانه ساخت خلاف قانون بوده و چنین عملیاتی به دست مراجع نظارت بر ساختمان متوقف خواهد شد. از این رو باید درباره مدت زمان صدور پروانه ساختمان و راهکار آن بدانید که می‌توانید با کمک مجموعه بزرگ ارگ بند سازه این کار را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

مدت زمان دریافت مجوز ساخت

مدت زمان دریافت مجوز ساخت

این موضوع 100 درصد به سرعت عمل شخص مالک یا کارفرما و همینطور مقدار همکاری سایر همکاران وی بستگی داشته، به هرحال مدت زمانی را باید صرف نمایید تا پروانه ساختمان را دریافت کنید و این مدت از یک ماه بیشتر است. در حقیقت در کمتر از یک ماه امکان دریافت مجوز ساخت وجود نخواهد داشت. اگر تعداد روزهای تعطیل رسمی در هنگامی که می‌خواهید اقدام به دریافت پروانه و شناسنامه فنی‌ و ملکی نمایید زیادتر باشد، این مدت زمان افزایش پیدا می‌کند.

جمع‌آوری و تدارک دیدن تمام مدارک مورد نیاز از پیش، سرعت اخذ پروانه ساختمان را زیادتر خواهد کرد. در نظر داشته باشید که پیگیری پیوسته شما هم می‌تواند از دیگر دلایل تاثیر گذار در کوتاه کردن این مدت زمان باشد، در غیر این صورت امکان دارد چند ماه طول بکشد تا بتوانید یک پروانه یا مجوز ساخت از شهرداری دریافت نمایید.

با توجه به تجربیات و سوابق سازندگان، در حالتی که روند دریافت مجوز را به درستی رد نکنید، این مدت می‌تواند نه تنها از یک ماه بیشتر شود، بلکه تبدیل به یک فرایند فرسایشی خواهد شد.

مدت اعتبار پروانه ساخت

مدت اعتبار پروانه ساخت

مدت زمان صدور پروانه ساختمان در استان‌های گوناگون متفاوت بوده ولی اغلب محدود به یک سال به طول می‌انجامد، گرچه اخیرا به مدت 6 ماه کاهش یافته است. این سند حاوی اطلاعاتی می‌باشد که در همه جا یکسان است و شامل موارد هستند که عبارتند از:

 1. مساحت زیر بنا سازه
 2. تعداد طبقات آن
 3. جنس اسکلت سازه
 4. مشخصات فردی و هویتی متقاضی صدور پروانه ساختمان
 5. شماره پلاک ملک
 6. اسم مهندسین ناظر
 7. تاریخ صدور پروانه یا مجوز سازه
 8. نقشه زمین

در چه پروژه‌هایی نیاز به دریافت پروانه از شهرداری داریم؟

در چه پروژه‌هایی نیاز به دریافت پروانه از شهرداری داریم؟

تمام عملیات ساخت ‌و ساز منزل و نوسازی به مجوز ساخت نیازی نخواهد داشت. در این قسمت به شما می‌گوییم چه زمانی باید برای گرفتن پروانه از شهرداری اقدام نمایید. به موارد زیر دقت کرده تا متوجه شوید چه زمانی به این سند نیاز خواهید داشت و چه زمانی می‌توانید بدون پروانه یا مجوز ساخت فرایند ساختمانی خود را مدیریت نمایید که این موارد عبارتند از:

 • اغلب تعمیر و جایگزینی‌های ساده نظیر شیرآلات یا بازسازی سرویس‌های بهداشتی می‌تواند به وسیله پیمانکاران حرفه‌ای یا خود صاحب‌ ملک و بدون درخواست پروانه ساخت انجام شود.
 • مرحله‌ای که شامل اضافه کردن سازه یا تغییرات در ساختار ساختمان باشد، اغلب نیاز به مجوز ساخت از شهرداری خواهد داشت.
 • اگر به عنوان مالک یا کارفرما، مسئولیت فرایند را به عهده دارید باید از شهرداری ناحیه درخواست مجوز نمایید.
 • اگر برای این تغییرات، پیمانکار یا کارفرمایی که به آن وکالت داده‌اید را استخدام نمایید، عملیات صدور پروانه ساختمان و پروانه ساخت را اداره خواهد کرد.

از این رو پروژه‌هایی که به احتمال زیاد نیاز به پروانه دارند، پروژه‌هایی می‌باشند که ساختار یا کاربری یک ساختمان را تغییر دهند. دقت کنید که امکان دارد بعضی از تغییرات ساخت و سازی که می‌خواهید انجام دهید نیاز به تأییدیه متخصص و مهندس ساخت و ساز دارید.

موارد الزامی و نکات موجود در مجوزها و پروانه وسیع بوده به خاطر آن که برای هر منطقه به ‌صورت جداگانه تدوین خواهد شد. از این رو برای داشتن اطمینان از نکات درج شده در مجوز باید به شهرداری منطقه مراجعه فرمایید و با آن‌ها در ارتباط باشید.

کم شدن مدت زمان صدور پروانه ساختمان

کم شدن مدت زمان صدور پروانه ساختمان

در حال حاضر زمان صدور مجوز سازه از ۳۶ ماه به ۵ الی ۶ ماه کاهش یافته است. با پیگیری‌هایی که از طرف شهرداری تهران انجام شده، مسیر صدور پروانه ساختمان افزایش یافته و در مدت زمان کمتری صادر خواهد شد. البته امیدواریم که این مدت زمان برای نوسازی بافت فرسوده کمتر بشود و به ۲ ماه نیز برسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدت زمان صدور پروانه ساختمان و راهنمایی در دریافت آن می‌توانید با کارشناسان مجرب مجموعه بزرگ ارگ بند سازه تماس بگیرید.

ارگ بند سازه

 شرکت ساختمانی ارگ بند سازه با هدف ارائه حرفه ای ترین خدمات در زمینه طراحی، محاسبات و اجرای پروژه های خرد و کلان با به کارگیری علوم و تکنولوژی بروز و خلق آثاری بدیع با در نظر گرفتن بهینه سازی (وقت و هزینه) در خدمت مشتریان گرامی میباشد.

مدیر عامل: محمدرضا سلیمی

آدرس شرکت

آدرس : تهران، خیابان پاسداران، گلستان پنجم

بازدید

بازدید امروز :36

بازدید دیروز :51

بازدید کل :72963

© تمامی حقوق این سایت، متعلق به شرکت ارگ بند سازه می‌باشد.