سازه سبک فلزی lsf

سازه سبک فلزی lsf

امروزه نیاز به سازه سبک و ساخت سریع و با کیفیت سبب شده است تا روش‌های جدیدی در ساخت بنا مبتنی براین موارد ارائه شود. یکی از روش های جدید در ساخت انواع ساختمان‌ها استفاده از ساختار اسکلت سازه سبک فلزی lsf است که می‌تواند با به حداقل رساندن بارهای پایه‌ای یک محل اقامت استاندارد و ایمن را فراهم کند. در واقع استفاده از سازه هایی با ساختار اسکلت فلزی سبک یک روش کارآمد و مقرون به صرفه می‌باشد که می‌تواند جایگزین شیوه‌های سنتی ساخت و ساز و همچنین سازه‌های با اسکلت بتنی و فلزی شود.

با توجه به اهمیت این محصول سعی داریم در این نوشته به کارایی و ویژگی‌های آن بپردازیم.

سازه سبک فلزی lsf چیست؟

اسکلت فلزی سبک (LSF) یا همان سازه ال اس اف نوعی سیستم ساختمانی سبک می‌باشد که بر اساس افزایش تعداد اجزای باربر سیستم باربری بنا را امکان پذیر می‌سازد. اساس کار در سیستم LFS به وسیله عناصر گل میخ ها و مسیرها شکل گرفته است و اسکلت اصلی آن ترکیبی از اجزای فولاد گالوانیزه نورد سرد می‌باشد. از پروفیل های C ، U و Z در این سیستم استفاده شده که توسط پیچ و مهره یا پیچ های سر ویفر (خود حفاری) به یکدیگر متصل می‌شوند.

سازه ال اس اف (LSF) مدلی از سازه های سبک وزن می‌باشد که قابلیت کاهش وزن پایه های بنا به همراه اضافه کردن بلندای ساختمان را دارند و همچنین سازه های ال اس اف (LSF)از جنس استیل کم وزن می‌باشند که با ارائه راهکار های کارآمد و مقرون به صرفه، به آسانی هر چه تمام تر در کنار ساختمان های قدیمی قرار می‌گیرند و با هر نوع مصالح و دکوراسیونی تطبیق پیدا می‌کنند و به عنوان یک نکته پر اهمیت نصب و اجرای این سازه زمان خیلی کمی را نیاز دارد که در ارگ بند سازه به سریع ترین شیوه ممکن انجام می‌شوند.

 بررسی به کارگیری سازه LSF در کشورهای مختلف

استفاده از سازه سبک فلزی lsf به علت مزایای فراوان از جمله سرعت و کیفیت بالا در ساخت و عملکرد لرزه‌ای مناسب در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورها رواج یافته است. سازه LSF که از اعضای فولادی سرد نورد شده ساخته شده است از سال ۱۹۴۶ وارد صنعت ساختمان سازی شد اما به علت اقتصادی نبودن کاربرد محدودی یافت و از سال ۱۹۹۰ به دلایل بسیاری از جمله افزایش قیمت چوب و محدود بودن منابع تهیه محصول، مشکلات زیست محیطی، نیاز به تولید بسیار سریع و انبوه مسکن و ضرورت استفاده از پیش ساخته سازی کاربرد وسیعی یافت به شکلی که امروزه در آمریکا؛ کانادا؛ استرالیا؛ ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر در ساخت بناهای تجاری و مسکونی کوتاه مرتبه و میان مرتبه کاربرد بسیاری دارد.

ویژگی‌های سازه سبک فلزی lsf

عرض انواع سازه LSF از ۸۹ میلیمتر تا ۳۰۸ میلی‌متر متغیر می‌باشد و با توجه به نوع کاربرد آن، ضخامتش می‌تواند از 6/0 میلیمتر تا ۲ میلی متر متفاوت باشد و برای همه بخش‌های یک سازه می‌توان از پروفیل‌های LSF استفاده نمود که شامل سقف، دیوارها، پارتیشن‌های جداکننده در یک بنا، اسکلت‌سازی اصلی سازه و موارد دیگر می‌شود.

مزایایی که سازه سبک فلزی lsf برای ساختمان‌سازی فراهم می‌کند، چیزی فراتر از مصالح ساختمانی قدیمی می‌باشد و وزن سبک این سازه‌ها منجر شده بار وارد شده به کل ساختمان کاهش پیدا کرده و در راستای همین ویژگی نیز استحکام و مقاومت آن افزایش می‌یابد. استفاده از این سازه‌ها در کل جهان متداول شده است و پیش‌بینی می‌شود که در آینده نیز بیشتر ساختمان‌ها، به ویژه بناهای خلاقانه با استفاده از سازه‌های LSF طراحی شوند.

در یک تعریف ساده نیز سازه‌های LSF را به صورت مقاطع فولادی با دیواره‌ای نازک معرفی کرده‌اند. این مقاطع، تحت فرآیند نورد سرد در کارخانه‌ها تولید شده و مهم‌ترین مصالح اولیه در سازه سبک فلزی lsf، ورق‌های فولادی نازک می‌باشند.

سازه سبک فلزی lsf

کاربرد سازه‌های LSF

 • ساخت انواع مجموعه های ورزشی و آموزشی
 • ساخت کارخانه ها و کارگاه‌های صنعتی
 • ساخت بنای نیم طبقه در فضای مرتفع
 • اضافه کردن طبقات در پشت بام‌ها به بنا
 • ساخت انواع شهرک‌های مسکونی

برای اطلاع از دیگر کاربری‌های سازه سبک فلزی lsf می‌توانید با ما در ارگ بندسازه تماس بگیرید.

مزایای سازه LSF

 • سازگاری با محیط زیست: با استفاده از سازه سبک فلزی lsf تا حد زیادی می‌توان از اتلاف انرژی جلوگیری نمود، زیرا در این روش دیوارها دوجداره می‌باشند و انرژی سرمایشی گرمایشی و سرمایشی کمتری به حدر می‌دهن، و همچنین بعضی مصالح ساختمانی قابل بازیافت نمی باشند اما در این سیستم اسکلت فولادی کاملا قابل باز یافت است و همچنین برای تولید سازه می‌توان از فولاد بازیافت شده نیز استفاده نمود.
 • انعطاف پذیری: در استفاده از این سازه طراحان قدرت مانور و خلاقیت بیشتری خواهند داشت و بهتر می توانند سازه مورد نظر را طراحی کنند که دلیلش نیز این می‌باشد که این مقاطع هم می‌توانند به صورت اعضای تکی در کار خانه آماده و تولید گردند و هم می توان از آن به صورت پانل‌های کاملا آماده استفاده کرد.
 • دوام سازه سبک فلزی: این مقاطع در مقایسه با مقاطع دیگر از دوام خوبی بر خوردار می‌باشند در مقاطع فولادی جدار نازک جمع شدگی و تغییر شکل مقطع وجود نداشته و لذا مشکلات ایجاد شده برای پانل های چوبی و پانل های گچی متصل شده به این اجزای فلزی به حداقل ممکن کاهش میابند.
 • سرعت بالا در اجرای کار: به علت اینکه تمام این قطعات در کارخانه‌ها ساخته شده و آماده هستند و فقط باید در کارگاه نصب گردند. تمامی اتصالاتشان از نوع اتصالات سرد (پیچ و پرچ) هستند و مراحل نازک کاری آن هم با استفاده از قطعات پیش ساخته صورت می‌پذیرد که سرعت اجرای آن در مقایسه با بقیه سازه ها بیشتر است.
 • هزینه کمتر سازه: با توجه به افزایش غیر قابل اجتناب قیمت مصالح ساختمانی در بیشتر نقاط دنیا، مقاطع سرد نورد شده به علت سادگی تولید و مدت زمان کمی که برای تولید آن ها به کار می رود با قیمت مناسبی در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی در دسترس هستند.

سازه سبک فلزی lsf

نحوه اجرای سازه سبک فلزی lsf

برای اجرای سیستم ‌های ساختمانی LSF همانند دیگر سیستم های رایج در ساختمان سازی ابتدا طرح‌های معماری و سازه‌ای و پس از آن نقشه‌های اجرایی تهیه شده طبق آن سیستم اجرا خواهند شد. در نظر داشته باشید که اجرای این سازه باید به صورت استاندارد و به دست متخصصین این عرصه انجام گیرد و ما در ارگ بند سازه با رعایت تمامی این اصول آن را انجام خواهیم داد.

شالوده در مراحل اجرای ساز فلزی

 در زمان اجرای شالوده جهت نصب دیوار نوارهایی با عمق ۴۰تا ۵۰ سانتی‌متر مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این مرحله پس از آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی انکربولت‌ها در فاصله‌ای‌ استاندارد در شالوده اجرا شده و دیوارها تعبیه خواهند شد و فاصله استاندارد تعریف شده در شالوده نیز به طور معمول بین۴۰تا ۶۰سانتی‌متر متغیر می باشد.

 اجرای دیوار با سازه سبک فلزی lsf

بعد از اجرای پی نوبت به برپایی دیوارها خواهد رسید که برای اجرای آن با استفاده از انکربولت‌هایی که از پیش به این منظور کار گذاشته شده‌اند، ابتدا تراک های کف نصب شده و سپس استادها به صورت کشویی درون تراک کف قرار می گیرند. منظور از تراک اعضای افقی می‌باشد که از بالا و پایین به شکل کشویی استادها را در بر می‌گیرند. استاد یکی از بخش‌های اصلی جهت ساخت و برپایی دیوار می‌باشد که وظیفه تحمل بار تقلی را به عهده دارد که در سیستم ساختمانی سازه سبک فلزی lsf استاد و تراک ها جزئی از اعضای اصلی محسوب می‌شوند. همچنین این اعضا به صورت پانلی، بار را به تکیه‌گاه منتقل نموده و دیوار باربر وظیفه انتقال بار عمودی ساختمان، جذب بارهای جانبی و محافظت در مقابل باد و زلزله را به عهده دارد.

از دیوارهای غیر باربر بیشتر جهت جدا کردن فضای درونی سازه استفاده می‌شود و برای اینکه عبور تاسیسات راحت انجام شود، استادها پیش از نصب سوراخکاری می‌شوند. این استادها با فاصله ۴۰-۶۰سانتی متری به تراکت‌ها وصل شده و در سیستم ساختمانی lsf معمولا دیوارها با متصل کردن استادهای فولادی به تراک‌های فولادی، بادبندی شده و با نصب پانل گچی به شکل پانلی ساخته می شوند.

در صورت اضافه کردن بادبند این روش ساخت برای مقاومت در مقابل بارهای جانبی، از جمله بارهای حاصل از باد و زمین لرزه بسیار مناسب می باشد. مهاربندها با استفاده از ورق‌های نازکی به ضخامت۰.۸ تا ۲میلی‌متر ساخته شده و به علت نحوه ساخت، مهاربندها فقط قادر به تحمل بار کششی در سازه‌ها هستند. برای اینکه اطمینان حاصل شود، مهاربند پس از مواجه با بارهای جانبی، باربری را شروع نموده و اجزای این اعضا به طور معمول توام با پیش کشش اولیه می‌باشد.

سازه سبک فلزی lsf

 اجرای سقف با سازه سبک فلزی lsf

شیوه های اجرایی متنوعی برای سقف و بام در سیستم LSF بکار گرفته می شود، به شکلی که انواع بام ها از فرم های ساده مسطح گرفته تا بام‌های متقاطع با شیب غیر مساوی قابل اجرا هستند. دو نوع از معمولی ترین شیوه‌های اجرای بام ها عبارتند از:

 • خرپاهای سقفی که به طور معمول از قسمت جلو تا عقب بنا را پوشش خواهند داد.
 • سیستم تیرریزی مسطح که معمولا میان تکیه گاه یا دیوارهای باربر مشترک در اجرای سقف‌های صاف استفاده می شود.

در ساخت و ساز سقف های میانی در سیستم سازه سبک فلزی lsf تیرریزی ها عموما در امتداد استادهای دیوار انجام خواهند شد. هریک از تیرها نیز بار خود را مستقیما به استادها منتقل نموده و قطعات فوق با اشکال C و یا Z ساخته و اجرا می شوند.

پوشش این نوع سقف معمولا با بتن ریزی و یا با نصب تخته چوبی یا گچی انجام خواهد شد و در مناطقی که وزش باد شدید داشته و یا زلزله خیز هستند، قاب سقف را باید مهاربندی نمود. علاوه بر آن جهت مقاومت در مقابل باد و بلند شدن بام باید اتصال مناسبی میان دیوارهای باربر و سقف انتخاب کرد و اجرای فوم و روفیکس علاوه بر ایجاد عایق‌های صوتی و حرارتی مناسب؛ از نفوذ شیره بتن در حین بتن ریزی جلوگیری می‌نماید.

 اجرای تاسیسات سازه سبک

همان طور که اشاره شد مقاطع CFS که به عنوان تیرچه های سقف یا استادهای دیوار به کار برده می‌شوند و در طول عضو دارای سوراخ هایی هستند که برای عبور و نصب تاسیسات از آن ها استفاده می‌کنند. با توجه به پیش ساخته بودن سیستم‌ها و بهره‌گیری از اتصالات پیچی در این سازه‌ها امکان دسترسی به اتصالات برای تعمیر، ترمیم و یا تعویض بعضی قطعات به سادگی امکان پذیر بوده و به عنوان یکی دیگر از مزیت‌های سیستم LSF که منجر به افزایش عمر مفید ساختمان هم خواهد شد محسوب می‌شود.

مقایسه سیستم LSF با اسکلت فولادی و بتنی

جهت مشخص شدن تفاوت های سازه سبک فلزی lsf با سیستم های سنتی رایج در ساخت ساختمان های کوتاه مرتبه و میان مرتبه، در این قسمت چندین پروژه مختلف با استفاده از سیستم سازه فولادی معمولی؛ سازه بتنی و سیستم LSF طراحی شده را با یک دیگ مقایسه می‌کنیم.

استفاده از سازه LSF در ساخت انواع  ۱ و ۲ طبقه بناهای مسکونی، ویلایی، اداری، دفاتر تجاری کوچک، آموزشی و واحدهای صنعتی به علت مزایای فراوان از جمله سبک بودن، به صرفه بودن، مصرف کم مصالح ساختمانی، افزایش فضای مفید درونی، عملکرد صوتی مطلوب و اتلاف کم انرژی در بیشتر کشورهای دنیا مرسوم می باشد. لازم به ذکر است که در اجرای هر متر مربع از سازه LSF در حدود ۳۰۰ کیلوگرم ماده اولیه نیاز می‌باشد و ضایعات به جامانده کمتر از ۲ تا ۳ کیلوگرم می‌باشد این در حالی است که در سیستم سنتی ماده اولیه برداشت شده از طبیعت بیشتر از ۱۰۰۰ کیلوگرم است که حداقل ۱۰۰ کیلوگرم ضایعات ساختمانی بدون قابلیت بازیافت به دنبال خواهد داشت. به این ترتیب در صورتی که سالانه صد هزار واحد مسکونی ۷۵ متری (معادل با هفت و نیم میلیون متر مربع سازه) با سیستم LSF اجرا گردد منجر به صرفه جویی قابل توجهی در استفاده از منابع ملی می‌گردد.

سازه سبک فلزی lsf

سازه سبک فلزی lsf

با توجه به مطالب ذکر شده در این نوشته استفاده از سازه سبک فلزی lsf به جای اسکلت فولادی و بتنی مزایای فراوانی دارد که باید توسط متخصصین این حوزه به صورت اصولی انجام گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این نوع سازه می‌توانید با ما در ارگ بند سازه تماس بگیرید.

ارگ بند سازه

 شرکت ساختمانی ارگ بند سازه با هدف ارائه حرفه ای ترین خدمات در زمینه طراحی، محاسبات و اجرای پروژه های خرد و کلان با به کارگیری علوم و تکنولوژی بروز و خلق آثاری بدیع با در نظر گرفتن بهینه سازی (وقت و هزینه) در خدمت مشتریان گرامی میباشد.

مدیر عامل: محمدرضا سلیمی

آدرس شرکت

پاسداران، گلستان ۵، پلاک ۲۰۹، طبقه اول، واحد ۳

 • 25
 • 2,239
 • 34,525

© تمامی حقوق این سایت، متعلق به شرکت ارگ بند سازه می‌باشد.