اخذ پروانه ساختمان (دریافت و اخذ پایان کار)

اخذ پروانه ساختمان

یک سازه برای اینکه بواند جز دسته سازه های قانونی بحساب آید ، بایستی حتما تمام مراحل اخذ پروانه ساختمان را گذرانده باشد. در غیر این صورت یک سازه غیر قانونی بحساب می آید و طبق بند های قانون و مصوبه ، سازه او مصادره و یا حتی تخریب خواهد شد. در حین ساخت سازه به صورت شخصی و یا حتی توسط یک مهندس و گروه اجزایی پروژه باید بدانید که اخذ پروانه ساختمان به چه شکل است و چگونه باید آن را انجام داد. در این قسمت برای شما تما این موارد را ذکر و توضیح داده ایم تا با آن ها آشنایی کامل را داشته باشید.

مراحل اخذ پروانه ساختمان :

به طور کلی مراحل اخذ پروانه ساختمان و پایان کار آن ، در 6 مرحله تمام می شود اما هر کدام از آن ها توضیحاتی دارند که جدای معرفی آن ها باید آشنایی داشته باشید تا به مشکلی اعم از مشکلات حقوقی و ساخت و سازی نخورید و یک سازه خوب و قانونی را به اتمام رسانیده باشید. با ما در ادامه همراه باشید.

 1. تشکیل پرونده برای اخذ پروانه ساختمان
 2. آماده سازی دستورات نقشه برای اخذ پروانه ساختمان
 3. طراحی نقشه برای اخذ پروانه ساختمان
 4. پرداخت عوارض برای اخذ پروانه ساختمان
 5. آماده مدارک برای اخذ پروانه ساختمان
 6. چاپ پروانه جهت اخذ پروانه ساختمان

تمام مراحلی که بالا ذکر شد باید به صورت ترتیبی انجام شود تا یک اخذ پروانه ساختمان خوبی و سریعی را داشته باشید. در ادامه هر یک از موارد بالا را به صورت ترتیبی و جدا جدا توضیح داده ایم تا برایتان مفید واقع شود.

همانطور که بیشتر اشخاص می دانند ، برای اخذ پروانه ساختمان بایستی تشکیل پرونده داد تا طبق آن بتوان اخذ پروانه ساختمان کرد. اول از همه صاحب ساخت و ساز و یا شخصی که وکالت آن توسط مالک به او داده شده است به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی در نزدیکی محل بنا سازه مورد نظر می رود. سپس اقدام به درخواست یک فرم اخذ پروانه تخریب و یا نوسازی و ساخت سازه می کند و آن را پر کرده و مدارک لازم را ارائه می دهد. سپس تشکیل پرونده صورت می گیرد و شخص و ماموری از سمت شهرداری به محل احداث و ملک مورد نظر در تاریخ مقرر خواهد آمد و طبق معیار ها و استاندارد هایی که تعیین شده است ، اندازه گیری های مربوطه را در محل احداث انجام می دهد .

در مرحله دوم بعد از اینکه تمام پروسه های اندازه گیری انجام شد ، مامور شهرداری با خود مراجع شهرداری گفتوگویی و طی جلساتی که خواهد داشت ، یک دستور آماده سازی نقشه را صادر می کنند که شامل مواردی اعم از اصلاحی شهرداری ، تعداد طبقات مجاز و قابل ساخت در آن سازه و مساحت هر طبقه است. پس از اینکه که این نامه و دستور نقشه برداری به دست مالک رسید ، آن را به یک مهندس عمران و ساخت و ساز می سپارند تا مراحل نقشه کشی را آماده کنند.

بیشتر بخوانید : وام طلا

مراحل بعدی از اخذ پروانه ساختمان

در مرحله سوم حال که نامه به دسته نقشه کش و مهندس مربوطه را رسیده ، بایدطبق استاندارد های مربوطه که تعریف شده ، نقشه کشی شود ، این نقشه باید طبق معیار هایی اعم از استاندارد های شهرداری ، آتش نشانی ، زیبایی سازه ، حداکثر تعداد پارکیک و … طراحی شود و دوباره پس از اتمام مراحل نقشه کشی ، آن را به یکی از دفارت خدمات الکترونیک ارائه داده و بعد از آن باید متظر بود تا توسط عوامل شهرداری و آتش نشانی و … مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز به بازنگری اقدام به اصلاح آن کنند.

مرحله چهارم که نقشه توسط ارگان های مورد نظر تایید شد ، بایستی طبق معیار های تعیین شده ، اعم از تراکم موجود در آن محله ، تعداد طبقات سازه و متراژ های آن و موارد دیگر ، عوارض آن محاسبه شود و هزینه آن طبق مراحل و روش های قانونی به اداره مالیات پرداخت شود. در نظر داشته باشید که این هزینه بایستی توسط مالک زمین و متقاضی ساخت و ساز تصویه شود و در غیر این صورت در صورت هر گونه پیش آمدن مشکل در میان شرکا ، اقدام به ساخت خود سرانه و دبه کردن مهندسی اجرایی ، باید حتما مراحل قانونی طی این موضوع انجام وَ حل و فصل شود.

بعد از گذراندن این مراحل جهت اخذ پروانه ساختمان بایستی اقدام به ارائه پیش مدارک و پیش نویسی آن ها شود. بعد از اینکه عوارض توسط مالک پرداخته شد ، باید دوباره به دفتر خدمات الکترونیک رفته و اقدام به درخواست فرم و شخص ناظر پروژه کند. این ناظر همانطور که از اسم آن پیداست باید طبق استاندارد های تعریف شده طبق اصول ، اقدام به نظارت بر ساخت و ساز کند. البته در نظر داشته باشید که ناظر بایستی یک عقد قراردادی با مالک سازه داشته باشد که یک سازه اصولی ساخته شود و طبق استاندارد های تعریف شده باشد.

در قسمت بعد قصد داریم تا مدارک لازم جهت پیش نویس کردن قرارداد نقشه صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

مدارک لازم پیش نویش و اخذ پروانه ساختمان

 • تحویل برگه سبز های ساز ، برق مکانیک سازه و معماری
 • برگ سبز و قرارداد میان مالک و ناظر پروژه
 • تحویل برگ تایید تعهد رعایت اصلاحیه و تاییدیه نما
 • چک لیست های بارگذاری و استحکام زلزله
 • برگه تایدیه و مهر مهندس ژئوتکنیک جهت تایید خاک ملک

این قسمت که مرحله ششم نام دارد ، به مرحله چاپ پروانه مشهور است. در این مرحله از اخذ پروانه ساختمان شما بایستی تمام مدارک ارائه شده را تایید و در آخ راقدام به چاپ پروانه خود کنید که اخذ این تاییدیه ها توسط کنترلر از دفتر خدمات الکترونیک حوالی پروژه مورد نظر است. در آخر نوبت به تاییدیه های آخری می رسد که در قسمت زیر برای اخذشان آن ها را آماده کرده ایم :

 • طرح تفصیلی بر و کف
 • رئیس صدور پروانه
 • معاون شهرسازی و معماری
 • تأییدیه شهر برای پروژه

هزینه اخذ پروانه ساختمان چقدر است؟

در نظر داشته باشید ه یکسری از هزینه های از اخذ پروانه ساختمان یکسان و برخی متفاوت بوده و شما بایستی با آن ها آشنا باشید. به عنوان مثال شما باید بدانید که هزینه صدور پروانه نسبت به هر استان و نرخ مصوب هر منطقه ای که در آن قصد ساخت و ساز را دارید ، نسبت به ارزش هایی که بومی های آن منطقه و دولت آنجا تعیین کرده است متغیر بوده و شما نمی توانید پروانه یک سازه را به عنوان مثال در در بالا شهر تهران و پایین شهر تهران با مبلغ یکسان سادر کنید. زیرا رازش های ساختمانی و بومی آن مناطق متفاوت است.

اما هزینه هایی اعم از قرارداد های میان مالک و ناظر ، مهندس معمار ، مجری و … پرداخت شود ، توسط وزارت نظام مهندسی تعیین می شود و اکثرا در تمام استان ها و مناطق مختلف یکسان بوده و از طرفی باید به خود نظام پرداخته شود. معمولا هزینه این مورد نسبت به تورم و ارزش های بنیادی سالانه تغییر می کند و نگرانی از این بابت نخواهید داشت.

اطلاعات درج شده در پروانه بعد از اخذ پروانه ساختمان

 • هویت مالک و مشخصات متقاضی
 • نوع مالکیت ملک
 • شماره و تاریخ صدور و اخذ پروانه ساختمان
 • مهلت شروع عملیات و اعتبار
 • نوع اسکلت بنا و سازه
 • مشخصات مهندسین ناظر و مجری
 • مساحت زیر بنا و سازه
 • شمالی یا جنوبی بودن ملک متقاضی
 • طراح و مجری ساختمان و پروژه
 • تاسیسات موجود در بنا و پروژه
 • تعداد طبقات و مشخصات طبقات ساختمان
 • وضعیت پارکینگ های هر واحد از ساختمان
 • آدرس دقیق و کروکی ملک متقاضی
 • گواهی نداشتن خلافی و گواهی پایان ساخت

از همراهی شما تا انتهای این مقاله بسیار سپاسگذاریم.

ارگ بند سازه

 شرکت ساختمانی ارگ بند سازه با هدف ارائه حرفه ای ترین خدمات در زمینه طراحی، محاسبات و اجرای پروژه های خرد و کلان با به کارگیری علوم و تکنولوژی بروز و خلق آثاری بدیع با در نظر گرفتن بهینه سازی (وقت و هزینه) در خدمت مشتریان گرامی میباشد.

مدیر عامل: محمدرضا سلیمی

آدرس شرکت

پاسداران، گلستان ۵، پلاک ۲۰۹، طبقه اول، واحد ۳

 • 29
 • 2,243
 • 34,529

© تمامی حقوق این سایت، متعلق به شرکت ارگ بند سازه می‌باشد.