طراحی و اجرا روف گاردن

طراحی و اجرا روف گاردن

با گذشت زمان و افزایش جمعیت ، فرهنگ نا خواسته مدرنیته و آپارتمان نشینی در اقسا نقاط جهان و بخصوص کشور عزیزان ایران مُد شد. این فرهنگ و سبک زندگی جدید باعث شد که ما از فضا های سبز و دلنشین خدا دادی دور بمانیم و نتوانیم از آنها به بهترین شکل بهره مند شویم.

دور بودن فضای سبز پاکیزه و دور از صدا و آلودگی ، شلوغ و عمومی بودن فضا های مورد نظر و حتی در برخی موارد نا آشنا بودن با بهترین نقاط بکر ، استفاده از این نعت برای افراد به یک خواب و رویا تبدیل شده.

اما چرا ! چرا صبر کنید ! شاید بتوانیم با طراحی و اجرای روف گاردن این رویا را محقق و دوباره زنده کنیم.

طراحی و اجرا روف گاردن چیست؟

روف گاردن یا به اصطلاح بام سبز ، به فضا هایی سبز و دنج و تلفیقی گفته میشود که در برخی از ساختمان ها و حتی آپارتمان ها ، با استفاده از فضا های خالی و بلا استفاده ، ایجاد و خلق میشود. طراحی و ایجاد روف گاردن با اینکه هنوز در کشور ما فرهنگ سازی یا به اصطلاح مُد نشده ، اما رفته رفته این فرهنگ در کشور ما هم مورد استقبال زیادی قرار خواهد گرفت.

با طراحی و اجرا روف گاردن در بام و یا تراس خانه ، میتوانید فضا ها سبز عمومی و آلوده و همچنین پر سر و صدا را ، کاملا تمیز و دنج و اختصاصی خود داشته باشید.

همچنین بخوانید : بازسازی ساختمان در منطقه 3

مزایا طراحی و اجرا روف گاردن

طراحی و اجرا روف گاردن در بام خانه خود همسو با تکنولوژی و فرهنگ مدرنیته آپارتمان نشینی و هم خوان با ارزش های زیبا شناسی و طبیعت گرایی است. با ایجاد روف گاردن شما فضای سبز گذشته شهری و آباد را به خانه خود میاورید و همزان از سلامتی روانی خود مراقبت میکنید.

طراحی و اجرا روف گاردن همزمان با مزایا روحی روان خود ، مزایای فیزیک زیادی هم دارد. مانند : پایین آمدن دمای ساختمان و سازه ، صرفه جویی در مصرف انرژی ، ایجاد یک زیستگاه طبیعی ، کاهش آلودگی های نوری ، صوتی و هوایی در محوطه و یا ارتفاع ، بالا رفتن عمر و استحکام بام ، زیبا سازی ساختمان و …

معایب طراحی و اجرا روف گاردن

با طراحی و اجرا روف گاردن ، در صورتی ضعیف بودن بِیس ساختمان ، اضافه شدن مورادی همچون ، خاک انبوه ، مصالح ، زهکشی ، گیاهان و … باعث فشار آمدن به کل ساختمان میشود و در آینده مشکل ساز میشود. در این صورت مستحکم سازی برای ساختمان باید انجام شود که این مورد نیز توسط شرکت ما مورد اجرا میشود.

از طرفی شما هزینه آب زیادی در آینده خواهید داشت. زیرا همواره گیاهان متعدد و فراوانی برای طراحی و اجرا روف گاردن به کار می رود. در نبود خروجی آب باید به نقطه مورد نظر هم لوله کشی های لازمه انجام شود.

چند مدل طراحی و اجرا روف گاردن داریم؟

روف گاردن اکستنسیو یا گسترده

در این نوع روف‌گاردن ، گیاهانی با ریشه کم ارتفاع کشت می شود. بستر کاشت بسیار سطحی و قطر خاک در حدود 20 سانتی متر می رشد. طراحی و اجرا روف گاردن گسترده نسبت به دیگر انواع روف گاردن ها بسیار ارزان است و و چمنی ساده با گیاهان در تنوع کمی در سطح کار کشت می شود.

بام سبز ماژولار

این نوع طراحی و اجرا روف گاردن شامل گیاهانی با تنوع بیشتر و همچنین بستر خاک و عمق بیشتر در حدود 30 سانتی متر تا 10 متر می باشد. در این نوع روف گاردن ها ، کلیه گیاهان بوته‌ای مانند توت‌فرنگی، هندوانه و و همچنین گیاهان مفید و دارویی همچون پونه ، نعنا ، کاکوتی ، گل گاو زبان و از طرفی چمن قابل کاشت هستند و تنها باید در طراحی سازه، وزن ایجادشده مدنظر قرار گیرد.

روف گاردن اینتنسیو یا متمرکز

در این نوع از طراحی و اجرا روف‌گاردن از خاک با حجم و ارتفاع و قطر زیاد استفاده می‌شود. این نوع روف گاردن که از موارد قبلی گران‌تر و پر هزینه تر است ، تنها ساختمان‌ها و سازه های بزرگ و معروف از پس هزینه آن بر می‌آیند. بکار رفتن انواع درختان، گیاهان زینتی و گل‌های متعدد در این روف گاردن ها گوشزد است. این نوع بام سبز بر روی پشت‌ بام ساختمان‌های بزرگ ، گسترده و مسیرهایی برای قدم زدن و نیمکت‌هایی برای استراحت در آن تعبیه شده است تا دقیقا حس و حال یک باغ واقعی را به افراد منتقل کند.

همچنین بخوانید : هوشمند سازی ساختمان در فرمانیه به صورت کاملا مدرن !

نکات مهم در طراحی و اجرا روف گاردن

مقاوم سازی ساختمان : پس از بررسی بام و روف گاردن مورد نظر خود ، باید در صورت نیاز به مستحکم سازی ساختمان برای طراحی و اجرا روف گاردن ، آماده و انجام شود.

ایزولاسیون و زهکشی : در طراحی و اجرا روف گاردن ، تیم سازنده باید کف بام را ایزولاسیون یا همان زهکشی کند ، تا از خروج و نشتی آب به کف بام و ساختمان ، عایق بندی و جلوگیری شود.

انتخاب خاک : مهم ترین گزینه که در طراحی و اجرا روف گاردن که باید رعایت شود ، انتخاب خاک مناسبت است. استاندارد های مورد نیاز این است که خاک باید سبک و جذب آب بالایی داشته باشد. جدای این ماجرا بایستی برای قوام شدن گیاهان از کود غنی شده در خاک استفاده شود.

تراز سازی و تقسیم بندی بام : این مورد در طراحی و اجرا روف گاردن به این شکل است ، که شما باید وزن مورد نظر و سطح آن را برای اینکه فشار در تمام نقاط به یک اندازه مساوی باشد ، تا درآینده به سازه آسیبی وارد نشود ، بایستی به نحو احسنت انجام شود.

زیبا سازی باغ در طراحی و اجرا روف گاردن به چه شکل است؟

از مهم ترین و همینطور جذاب ترین قسمت هایی که در طراحی و اجرا روف گاردن ، بسیار مورد بحث است طراحی و زیباسازی خود باغ سبز است. چه عواملی باید در این انجام این کار باستی رعایت شود؟

قبل از شروع به کاشت هر نوع گیاهی باید مساحت کل بام و باغچه در طراحی و اجرا روف گاردن را اندازه گیری و سپس با توجه به میزان بودجه و سرمایه اقدام به تهیه گیاهان کنید.

میتوانید از آلاچیق های زیبا و تزئیئی خوبی در طراحی و ارج روف گاردن خود استفاده کنید تا فضای دل انگیزی را برای شما به ارمغان بیاورد.

اسفتاده از درختان کاج همیشه سبز در طول سال ، یکی از بهترین نما ساز و زیبا کنندده های این روف گاردن ها هستند.

به کار بردن مبلمان شهری و یا مخصوص فضای باز و روف گاردن ، یکی از مهمترین عناصر زیبا سازی در طراحی و اجرا روف گاردن است. برای این کار شما میتواندی نسبت به نقشه بام خود مکان ها و حجم و استایل مورد نظر خود را ارائه دهید تا طبق سلایق شما از آنها ساخته شود.

از زیبا ساز ترین عناصر دیگر در طراحی و اجرا روف گاردن ، استفاده از نور پردازی های LED است، با این نور پردازی ها ، هم به زیبا تر شدن نما و سازه روف گاردن اضافه می شود  هم اینکه یک محوطه نورانی و جذاب را در شب برای پذیرایی و رفت و آمد خواهید داشت.

بیشتر بخوانید : وام با خودرو

توضیحات نگهداری ، طراحی و اجرا روف گاردن

در حین طراحی و اجرا روف گاردن توسط شرکت سازنده ، باید مواردی همچون ، زه کشی مناسب و قوی ، استفاده از خاک مرغوب ، طراحی زیبا و شکیل و مدرنیته و همینطور استفاده از حفاظ های مناسب برای جلوگیری از خطر احتمال سقوط و همنیطور نگهداری سرویس دهی به لوازم مورد استفاده ، واجب است که از سمت شرکت سازنده اجرا شود.

در نگهداری از روف گاردن توسط کارفرما هم باید به نکات زیر اشره کرد :

از رشد گیاهان نا مطلوب و هرز در جهت آسیب نرسیدن به زهکشی ، جلو گیری شود

در صورت استفاده ار روف گاردن های گسترده ، از آوردن وسایل سنگین به آن خود داری کنید.

استفاده از کود باید به کمترین میزان خود برسد ، چرا که اگر این میزان بالا رود ممکن است املاح مغذی در کود با آب مورد نیاز ترکیب شده و به گیاهان آسیب جدی وارد کنند.

در نگهداری از وسایل مورد استفاده از روف گاردن باید احتیاط لازمه در نظر گرفته شود تا هم از زیبایی آن و هم به عوامل بعد طراحی و اجرا روف گاردن آسیب وارد نشود.

همچنین بخوانید : روف گاردن

هزینه طراحی و اجرا زوف گاردن به چه عواملی بستگی دارد؟

طراحی و اجرا روف گاردن همانند سایر خدمات عمرانی و ساخت و ساز ساختمانی هزینه بر است. این هزینه ها هر کدام در صورت تغییر متریال ، میزان و متراژ متغییر است. هزینه ها و مواردی که در طول طراحی و اجرا روف گاردن مهم است بدانید را در زیر نام برده ایم :

  1. محوطه سازی
  2. ایزولاسیون بام
  3. زهکشی و لایه بندی بام
  4. خاک برای کشت گیاهان
  5. گیاهان برای کشت در خاک
  6. مصالح ساختمانی
  7. مستحکم سازی ساختمان در صورت نیاز

تمام موارد قید شده در صورتی که شما هر کدام از روف گاردن های مورد نظر خود را انتخاب کنید ، کاملا متفاوت است. طراحی و اجرا روف گاردن های گسترده ارزان ترین و رفته رفته تا روف گاردن های متمرکز گران ترین آن ها محسوب می شود.

برای مشاوره و بازدید از بام برای طراحی و اجرا روف گاردن میتوانید با شرکت ما یعنی ارگ بند سازه در ارتباط باشید. همواره شرکت ارگ بند سازه و با سابقه بیشینه در حوضه معماری و بخصوص در طراحی و اجرای روف گاردن ، سعی بر این داشته که رویای مشتریان خود را با بالاترین کیفیت و پایین ترین قیمت محقق سازد.

از همراهی شما تا انتهای این قملاه بسیار سپاس گذاریم.

بیشتر بخوانید: پخش رنگ

ارگ بند سازه

 شرکت ساختمانی ارگ بند سازه با هدف ارائه حرفه ای ترین خدمات در زمینه طراحی، محاسبات و اجرای پروژه های خرد و کلان با به کارگیری علوم و تکنولوژی بروز و خلق آثاری بدیع با در نظر گرفتن بهینه سازی (وقت و هزینه) در خدمت مشتریان گرامی میباشد.

مدیر عامل: محمدرضا سلیمی

آدرس شرکت

پاسداران، گلستان ۵، پلاک ۲۰۹، طبقه اول، واحد ۳

  • 25
  • 2,239
  • 34,525

© تمامی حقوق این سایت، متعلق به شرکت ارگ بند سازه می‌باشد.